środa, 29 kwietnia 2015

Dietetyczne ciasto jaglane z jabłkami

Kasza jaglana charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem zastosowania. Jest idealna jako dodatek do mięs i dań na słono, ale wspaniale sprawdza się w słodkich wypiekach i deserach. Osobiście bardzo lubię ją na śniadanie, w formie puddingu z dodatkami. W zakładce kasza jaglana znajdziecie więcej przepisów na pyszności z wykorzystaniem tej kaszy. Ciasto, które dzisiaj proponuję jest bardzo wilgotne, mokre, inne niż tradycyjne. Stanowi wspaniałą alternatywę dla osób dbających o linię :)






Składniki:
  • 400 g surowej kaszy jaglanej
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cynamonu
  • 2 łyżki płynnego miodu
  • 1 łyżka masła 
  • 3 jabłka, umyte, pokrojone w plasterki
Kaszę ugotować w małej ilości wody, przez ok. 20 minut. Wystudzić. Przełożyć do miski. Dodać resztę składników oprócz jabłek i zmiksować na gładką masę. 

Formę 30x11 cm wysmarować masłem. Wyłożyć połowę masy i wyrównać. Na płasko ułożyć jabłka, zostawiając kilka plasterków do dekoracji. Przełożyć pozostałą masę i wyrównać. Na wierzchu ułożyć resztę jabłek i posypać cynamonem. 

Piec 60 minut w 180*C. Kroić dopiero, gdy całkowicie wystygnie.

Smacznego!

7 komentarzy:

  1. Przepadam za kaszą jaglaną, a ciacho wygląda kusząco :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie robiłam jaglnianego ciasta :)
    Pozdrawiam,
    http://fit-healthylife.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy miód ma osłodzić smak i czy można go zastąpić np Stevią?? Czy ma jeszcze jakies zadanie i musi być w składzie??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ważne, żeby słodzidło było płynne :) Rodzaj nie ma znaczenia :)

      Usuń
  4. Niestety, coś musiało u mnie pójść nie tak, bo ciasto totalnie nie wyszło. Tej kaszy było zdecydowanie za dużo, nie chciała się poddać miksowaniu i musiałam dolać 200ml mleka. Po upieczeniu ciacho okazało się mało słodkie i mało wyraziste - czuć praktycznie samą kaszę. Kroić trzeba dość grubo, bo wilgotne jest też delikatne, więc ostatecznie porcja ma około 200 kcal co w moim odczuciu nie należy już do działu "niskokaloryczne".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepis znajduje sie w kategorii "zdrowe ciasta", a nie " niskokaloryczne. Czasem warto zwrócić uwage na jakość i źródło kalorii, a nie na ich ilość. Zgadzam się jeśli chodzi o konsystencję :) Ono takie właśnie ma być, wilgotne i delikatne. Co do samego smaku: każdy przepis można modyfikować według własnych upodobań tzn dodać mniej lub więcej miodu. Jedna łyżka miodu w moim odczuciu to bardzo dużo, ale oczywiście zawsze można dac więcej.

      Usuń

Komentarze to bardzo ważna część tej strony :) Służą Wam w wyrażaniu opinii na temat przepisów, ale są także narzędziem, które umożliwia mi kontakt z Czytelnikami. Proszę więc o zachowanie kultury wypowiedzi. Pozdrawiam i zapraszam do korzystania z tej funkcji :)